Trafo Dağıtım Panoları

Trafik dağıtım panoları, iş yeri atölye ve fabrika gibi kullanım alanlarında elektrik enerjisinin ana dağıtımını sağlayan panolar olarak oldukça yaygın ve önemli bir kullanıma sahiptir. Bu panolar sayesinde tesisin tüm elektrik enerjisi, tek bir panodan yani bu ana dağıtım panosundan kontrol edilebilmekte, aynı zamanda dağıtım panoları ile de tesisin içerisinde bu enerji dağıtılmaktadır.

Trafo dağıtım panoları, anahtarlama ve güvenliğin sağlanması adına önemli olan elektronik ve mekanik alanlarda tercih edilen bir pano çeşidi olarak, özellikle devre kesici, otomatik sigorta, kaçak akım rölesi gibi daha pek çok alçak gerilim ile çalışan sistem için etkili bir kullanıma sahiptir.

Elektriğe ihtiyaç duyulan her alanda elektriğin dağıtımını sağlayan ana pano olarak, özellikle modüler trafo dağıtım panoları sayesinde tüm tesis tek bir panodan elektrik enerjisi bakımından kontrol edilebilmekte ve tüm tesise dağıtım en etkili, en güvenli ve en kolay şekilde sağlanabilmektedir.

Sahip olduğu ölçü aletleri sayesinde tesisin şebekeden çektiği güç, akım ve tesise ulaşan şebeke gerilimi gibi çok önemli durumlar bu pano üzerinden rahatlıkla okunabilmektedir. Özellikle büyük tesislerde reaktif güç ihtiyacı bulunması durumunda endüktif ve kapasitif yüklerin kontrol altına alınabilmesi adına kompanzasyon panosu ile birlikte kullanılmaktadır.

Trafo dağıtım panolarında bina tipi trafo merkezli sistemlerde, trafo alçak gerilim çıkışı ana dağıtım panosuna doğrudan ulaşmakta ve bu ana pano enerji dağıtımını sağlamaktadır. Direk tipi trafo merkezlerinde ise bu elektrik enerjisi önce ölçüm panosundan gelerek ana dağıtım panosuna ulaşmakta ve daha sonra da dağıtım panosuna ulaşan bu elektrik enerjisi şalterden çıkmaktadır.

Trafo dağıtım panoları için en kaliteli ve en güvenilir hizmeti sunacak bir firma arıyorsanız, Epron’u tercih edebilirsiniz. Sizlerin ihtiyaç duyduğunuz pano için kullanım alanınıza en uygun trafo dağıtım panosunu uzman ekibimiz tarafından son derece kaliteli malzemeler ve tüm önemli gereklilikler ile birlikte üretirken, bu panoları uzun ömürlü bir kullanım ile sizlerle buluşturuyoruz.

Özellikle hem kaliteli hem uygun fiyatlı elektrik panosu çeşitlerimizi ve sizler için sunulan tüm hizmetlerimizi incelemek için internet sitemizi ziyaret edebilir, iletişim bilgilerimiz ile bizlerle görüşme sağlayarak hizmetlerimiz ve fiyatlarımızı öğrenebilirsiniz.

Ana Dağıtım Panosu Nedir?

Ana dağıtım panosu nedir? Sorusuna yanıt olarak; Ana dağıtım panosu, ana elektrik kaynağından gelen elektrik enerjisini kontrol etmek ve dağıtıcı panolar vesilesiyle kullanım alanında her yere dağıtmak amacıyla tasarlanmış bir panodur. Kontrol ve şalt ünitesinden oluşan bir pano grubu olarak dört ana işleve sahip olan bu ana dağıtım panosu, kullanıldığı alanlarda şu işlevlere sahiptir;

 • Koruma
 • Güç dağıtımı
 • Yedek Güç
 • İzleme

Ana dağıtım panosu sahip olduğu bu önemli işlevler sebebiyle fabrika, iş yeri, atölye gibi daha pek çok kullanım alanında etkin olarak görev almaktadır.

Trafo Dağıtım Panosu Boyutları

Trafo dağıtım panolarında bu panoların kullanım alanına uygun boyutlarda olması son derece önemlidir. Trafo dağıtım panosu boyutları, özellikle tesisin büyüklüğüne göre değişmekte ve bu tesisin sahip olduğu güce ve alana uygun bir güce ve boyuta sahip olması gerekmektedir. Tesisin sahip olduğu güç ve boyut, trafo dağıtım panosunun içerisinde kullanılacak olan bara ve şalter boyutunu arttırdığı için, bu şalter ve bara boyutuna göre bu panoların boyutu da büyüme göstermektedir.

Özellikle trafo dağıtım panolarının yüksekliğinin tesise ve aynı zamanda da içeriğine uygun olması son derece önemlidir. Standart olarak 200 ile 210 santimetre arasında bir yükseklikte üretilen ancak istisnaları da bulunan bu trafo dağıtım panoları, derinlik olarak da en az 40 santim ve üstü bir derinliğe sahip olmaktadır.

90 santimetreye kadar tesisin de büyüklüğü ve gücüne göre derinlik artışı görülebilmektedir. Son olarak bu panoların genişliği ise yine tesisin büyüklüğü sebebiyle içerisinde yer alacak olan tüm elektrik elemanlarının sığabileceği bir genişlikte olması şartıyla değişkenlik göstermektedir.

Trafo Dağıtım Panosu Özellikleri

Trafo dağıtım panosu özellikleri merak edilen konulardan biridir. Bu panoların iskeletinde genellikle köşebent veya benzeri bir demir profil kullanılırken, bu panonun yüzeyi için kullanılan malzemenin kalınlığı en az 2 mm olmakta ve üzerinde kumanda elemanı ile şalter yer alması durumunda bu kalınlık en az 3 mm olarak belirlenmektedir.

Bu panolar, 1600 kVA’ya kadar üretilebilirken, özellikle bu panonun kullanım alanı, özellikleri adına son derece önemli olmaktadır. Küçük tesisler için genellikle eski tip ve yönetmelikte yapılmış tesisler için elektrik sayaçlı trafo dağıtım panosu ve kompanzasyon panosu birlikte olurken, yeni yönetmelik sebebiyle artık bina tipi ve direk tipi olarak farklı tesisler için farklı yapılarda üretilmektedirler.

Dağıtım Panosu Çeşitleri

Dağıtım panosu konusunda özellikle günümüzde pek çok farklı çeşit bulunmakta ve her bir çeşit, sahip olduğu işlev ve özellikler ile farklılık göstermektedir. Elektriğin bulunduğu panoya ait olan bu çeşitler hakkında dağıtım panosu çeşitleri arasında şunlar yer almaktadır;

 • MCC Panosu
 • PLC ya da Otomasyon Panosu
 • Makine Panosu
 • Transfer Panosu
 • Ana Dağıtım Panosu
 • Şantiye Panosu
 • Sayaç Panosu
 • Tali Dağıtım Panosu
 • Orta Gerilim Panolar

epron.com.tr adresimizi ziyaret ederek tüm hizmetlerimizden en uygun fiyatlarla yararlanabilir, sizler için özel olarak üreteceğimiz panolarımız sayesinde hem güvenilir hem kullanışlı hem de son derece uzun ömürlü panolara sahip olabilirsiniz.Bir yanıt yazın