Sıva Altı Pano Nedir?

Elektrik alanında hızla değişen teknoloji sayesinde birçok farklı ürün üretilmiş ve genellikle insanların kolay kullanımına imkân sağlamak amacıyla bu ürünler daha sonra yeniden geliştirilmiştir. Çeşitli sistemlerden ve mühendislik projelerinden oluşan elektrik özellikle günlük yaşantıda oldukça sık ihtiyaç duyulan bir enerji türüdür.

Elektriklerin dağıtımı ve toplanması için üretilmekte olan elektrik panoları içerisinde birçok farklı pano çeşidi yer almaktadır. Kapı önünde veya bina içinde sıkça karşılaştığımız elektrik sistemlerini koruyan elektrik panoları içerisinde adını sıkça duyduğumuz ve sıva altı pano nedir? Sorusunu da beraberinde getirmekte olan bu sistem oldukça önemlidir.

Sıva altı elektrik dağıtım panosu pano çeşitleri arasında yer alan bir üründür. Bu pano türü diğer pano seçeneklerine göre farklı tasarıma sahip olup panonun belirli bir kısmının sıvanın alt bölümünde kalması nedeniyle sıva altı pano olarak adlandırılmaktadır.

Kapak kısmı hariç panonun geri kalan kısmı duvarda bulunan sıvanın alt kısmına yerleştirilmekte olup sadece kapak kısmı kontrollerin yapılabilmesi için sıvanın dış bölgesinde yer almaktadır.

blank
sıva altı camlı dağıtım pano

Sıva Altı Duvar Tipi Pano Çeşitleri Nelerdir?

Sıva altı duvar tipi pano çeşitleri kendi içerisinde sahip oldukları özellikler ve tasarımlar bakımından birçok farklı çeşide sahiptir. Sac kaplı ve cam kaplı olarak ikiye ayrılan bu ürünler aynı zamanda boyut farklılıkları nedeniyle de farklılık göstermektedir.

Birçok farklı tasarıma sahip olan sıva altı duvar tipi pano çeşitleri için epron.com.tr sitesini ziyaret edebilir ve burada satılmakta olan birbirinden farklı sıva altı pano çeşitleri arasından istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Yani yapım malzemelerine göre sınıflandırılmaktadır olan bu pano çeşidi aynı zamanda bina içi veya bina dışı kullanım alanları için de farklılık göstermektedir. Özellikle bina içi için kullanılacağı zaman daha estetik görünüme sahip olan modeller tercih edilmektedir. Bu durumda site içerisinden istediğiniz ve kullanım alanınıza uygun pano tercihini yapabilir ve satın alarak güvenli bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ayrıca sıva üstü pano nedir? inceleyebilirsiniz.

Sıva Altı Elektrik Panoları Kullanım Alanları

Sıva altı elektrik pano seçenekleri genellikle küçük çaplı elektrik dağıtımı işlemlerinde kullanılmakta olup özellikle sıva altı elektrik panoları kullanım alanları içerisinde zil ve bina otomatiği yer almaktadır. Küçük çaplı dağıtımlar için genellikle küçük modeller tercih edilirken büyük çaplı dağıtımlar yani büyük tesislerde kullanılacak olan bu panolar büyük bey kapsamlı modeller arasından tercih edilmektedir.

Yani bina içi veya bina dışı tüm alanlarda kullanılması mümkün olan bu pano çeşidi aynı zamanda büyük tesisler içerisinde de kullanılabilmektedir.

Sıva Altı Elektrik Pano Özellikleri Nelerdir?

Sıva altı elektrik pano özellikleri içerisinde ilk olarak panonun mutlaka yalıtkan malzemeden üretilmiş olması ve kaliteli malzemeler kullanılarak üretilmiş olması gerekmektedir. İkinci olarak ise bağlantı kısımlarının mutlaka sağlam şekilde yapılmış olması ark oluşmasını engellemesi için önem arz etmektedir.

Genellikle arka oluşumu kalitesiz malzemelerden üretilmiş panolarda veya bağlantı noktaları sağlam olmayan panolarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle panonun montajı sırasında montajı gerçekleştirilecek olan kişinin mutlaka bu alanda uzman olması gerekmektedir.

Sıva Altı Elektrik Pano Ölçüsü Nasıl Belirlenir?

Sıva altı elektrik pano ölçüsü belirlemesi oldukça önemli bir konu olmaktadır. Bu hususta pano içerisinde kullanılacak olan malzeme sayısı pano ölçüsü için belirleyici faktörü oluşturmaktadır. Ancak ölçülerin belirlenmesi sırasında etki eden tek faktör bu olmayıp birden fazla etken ölçülerde değişikliklere neden olmaktadır.

Bunlardan bir tanesi elektrik malzemesinin kaplayacağı alan ile kullanılması gereken malzeme sayısının değişiklik göstermesi de ölçünün değişmesi üzerindeki etmen olmaktadır. Bir diğer etmen bağlantı elemanları arasındaki mesafe olup genellikle bağlantı elemanlarının birbirine çok yakın olmaması kısa devre yapmaması için oldukça önemlidir.

Unsurlar göz önünde bulundurularak pano ölçümü yapılmalı ve pano bu ölçümlere göre imal edilmelidir.

Sıva Altı Elektrik Panosu Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Sıva altı elektrik panosu fiyatları belirlenirken fiyatlar üzerinde belirleyici birtakım unsurlar yer almaktadır. Fiyatlar üzerindeki en önemli belirleyici faktör panonun büyüklüğü olmaktadır. Bu nedenle küçük panolar büyük panolara göre daha uygun maliyette satılmaktadır.

Bu nedenle fiyat belirlemesi yaparken ilk olarak pano boyutu hesaplanmakta olup daha sonra elektrik panosunun içerisinde kullanılacak malzemelerin kalitesi fiyatlar üzerinde etki sahibi olmaktadır. Elektrik panolarında kaliteli malzeme kullanılması bu ürünlerin daha sağlam olmasına olanak sağlamaktadır.

Piyasada düşük, orta ve yüksek kalitede 3 farklı malzeme seçeneği satılmakta olup mümkün olduğunca en çok önerilen yüksek kaliteli malzemelerin panolar içerisinde kullanılmasıdır. Özellikle düşük kaliteli malzemeler ile oluşturulan pano daha sonraki süreçte ciddi problemlere yol açabilir ve hatta büyük yangınlara sebep olabilir.

Sıva altı pano fiyatları üzerinde belirleyici rol oynayan son faktör ise elektrik dağıtımı sırasında tek bir panonun yeterli olup olmadığıdır. özellikle büyük tesislerde kullanılan sıva altı pano sayısı daha küçük binalarda kullanılanlara göre daha fazla olduğundan fiyatlar da bu noktada artış göstermektedir.

Tüm bu kriterler göz önünde bulundurun olmakta ve buna uygun fiyatlar oluşturularak ürünler satışa sunulmaktadır. epron.com.tr sitesi üzerinden ihtiyacınız olan sıva altı pano çeşidini belirleyip üzerinde fiyat incelemesi yaparak satın almanız mümkündür. Bu nedenle ihtiyaç fazlası ürünlere yük hep maliyetler vermek yerine veya ihtiyacın altında ürünler kullanarak zarar etmek yerine en doğru panoyu seçebilirsiniz.Bir yanıt yazın