Ayaklı Şantiye ve Saha Panoları

Ayaklı şantiye ve saha panoları yeni yapılmakta olan bir alanın enerji dağıtımı sırasında geçici elektrik dağıtıcı olarak kullanılan pano çeşididir. Şantiye panosunda şalter, tek ve 3 fazlı prizler, sigorta ve sinyal lambaları gibi malzemeler kullanılmakta olup özellikle şantiyelerde ve endüstriyel iş yerlerinde oluşabilecek zorlu koşullara dayanıklı olarak tasarlanmış uzun ömürlü malzemelerden üretilmiş ürünlerdir.

Şantiye panosu modelleri birçok farklı stil, boyut ve bunlara bağlı olarak fiyat aralığına sahip olmaktadır. İşletmeler kullanacakları şantiye panosu için uygun boyutları seçmesi oldukça önemlidir.

Şantiye Panosu Kullanım Alanları

Dış mekân panoları olarak bilinen şans yapan onları açık alanlarda kullanılmakta olan pano tipleri arasında yer almaktadır. Şantiye sahasında elektrik almak amacıyla kullanılan bu panolar dışarıda durdukları için mutlaka epoksi toz boya ile boyandıktan sonra kullanılması önerilmektedir.

Özellikle teknolojik gelişmelerin bu alanda da önemli değişimler ve yeni teknoloji ürünler sunması sayesinde epoksi toz boya ortaya çıkmış ve bu panoların daha sağlıklı çalışabilmesi ve daha güvenlikli iş görebilmesi amacıyla boyanması için tercih edilmektedir.

Şantiye panolarının uzun süre dayanıklı olması için mutlaka poliüretan dökme conta kullanarak üretilmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda nem, toz veya yağmur gibi hava koşullarından da etkilenmemesi adına mutlaka üzerinde koruyucu şapka bulunmalıdır.

Bunun yanı sıra açık alanlarda bulunması nedeniyle mutlaka kilitli olarak tutulması çevredeki insanların güvenliği için oldukça önemlidir.

Şantiye panosu kullanım alanları şöyle sıralanabilir;

  • Tüm inşaatlar
  • Okul
  • Hastane
  • Konut
  • Havalimanları
  • Demiryolları
  • Deniz kenarları
  • Spor stadyumları vb.

Bunlar ve bunlara benzer tüm alanlarda elektrik kullanımı için mutlaka şantiye panosu kullanılması gerekmektedir. Özel ve standart ölçülerde iki farklı şekilde üretilmekte olan panolar için epron.com.tr sitesini ziyaret edebilir ve burada satılmakta olan tüm şantiye pano seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Santiye Panosu Fiyatları

Şantiye panosu fiyatları ürünün özelliklerine ve sayısına göre değişiklik göstermekte olup her bütçeye uygun farklı inşaat panoları satılmaktadır. özellikle inşaat panosu satın alırken kişilerin fiyat bazından daha çok dayanıklılığına ve güvenilirliğine dikkat etmesi oldukça önemlidir.

Şantiye panosu elektrik güç beslemesini yardımcı devrelere bilmekte ve elektriği güvenli olarak dağıtmaktadır. Bazı modellerinde ana şalter ve son kartların yanı sıra akım cihazı ve aşırı akım koruma rolesi de bulunmaktadır.

Bazı modellerde kesici anahtar kollarını örten bir kapı bulunmakta ve böylece elektrik paneli güvenli olarak korunmaktadır.

Plastik Şantiye Panosu Nedir?

Plastik şantiye panosu polikarbonat yani plastik malzemeden üretilmekte olan ve oldukça hafif bir şantiye panosu olma özelliği gösteren pano çeşididir. Plastiğin hem kolay modifiye edilmesi hem de hafif olması genellikle şantiye alanlarında en çok kullanılan şantiye panosu malzemesi olmaktadır.

Aynı zamanda güneş ışınlarına karşı elektrik panosunu bozulmadan koruyabilme özelliğine sahip olan bu maddeler aynı zamanda asidik ortamlara ve korozyon ihtimaline karşı da oldukça dayanıklı olmaktadır.

Ancak mümkün olduğunca aşındırıcı temiz izleyicilere maruz bırakılmaması gerekmekte olup plastik iletken ve manyetik bir madde olmadığından civar güvenliğini de sağlamaktadır.

Plastik şantiye panosu avantajları içerisinde bu panoların değiştirilmesinin kolay olması, uygun maliyetli olması, en hafif şantiye panosu malzemesi olması, iletken veya manyetik olmaması yanı sıra radyo dalgalarını da engellememesi yer almaktadır.

Şantiye Panosu Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şantiye panosu seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta bulunmakta olup kişilerin bu noktalara dikkat ederek şantiye panosu seçimi yapıp satın alması gerekmektedir. Özellikle uygulama alanına en uygun pano tipinin seçilmesi en önemli husus arasında yer almaktadır.

Bunun yanı sıra kasanın nerede bulunacağı ve hangi durumlara maruz kalacağı da şantiye panosu seçiminde önemli bir etmen olmaktadır. Bu panolar farklı özelliklere karşı dayanıklı olmaları ve darbelere karşı dirençli olmaları nedeniyle kullanım alanına göre tercih edilmeleri oldukça önemlidir.

Bunun yanı sıra dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu ise panonun güvenliğidir. panonun kırılma riskinin bulunduğu konumlarda ihtiyaç duyulan ekipmanlar ve pano dayanıklılığı oldukça önemli olmaktadır.

Son olarak şantiye panosunun boyanması da oldukça önemli bir faktör olmaktadır. Bazı şantiye alanları herhangi bir renge boyanması için uygun olurken bazı alanlarda parlak, yansıtıcı yüzeylerin bulunması gerektiğinden panolar bu tonlara boyanmaktadır.

Aynı zamanda panoya pencere eklenmesi de her seferinde panonun kapısını açmadan panelin kontrol edilmesini mümkün kalacağından sürekli olarak açılması gereken panolarda bu özelliğin olup olmadığı dikkat edilmelidir.

Şantiye Panosu Malzemeleri Nelerdir?

Şantiye panosu malzemeleri çoğunlukla sert plastiklerden ya da çelik malzemeden üretilmekte olduğundan mümkün olduğunca şantiye panosu üretiminde paslanmaz çelik veya alüminyum gibi metallerin yanı sıra korozyona uğrama ihtimali düşük olan sert plastikler de tercih edilmektedir.

Plastik dış kaplamalar genellikle fazla miktarda dış faktöre maruz kalmayacak panolar için kullanılmaktadır. Metal dolaplar ise aşındırıcı maddenin fazla bulunduğu alanlarda kullanılmakta olup mümkün olduğunca en az hasarı alacak şekilde kaplanmaktadır.

Böylece şantiye panoları kullanım alanlarına uygun olarak üretilmekte olup bu alanlarda karşı karşıya kalabilecekleri olumsuz şartlara karşı korunaklı hale getirilmiş olmaktadır. Bu ürünler arasından ihtiyacınız olanı belirlemeden önce ilk olarak kullanım alanınızı göz önünde bulundurarak şantiye panosu tercihi yapmanız gerekmektedir.Bir yanıt yazın