Asansör Panoları

Asansör panoları inşaat sektöründe en çok kullanılmakta olan materyaller arasında yer almaktadır. Belirli bir sistem üzerine kurulu olarak çalışmakta olan bu pano çeşitleri sayesinde elektrik panolarında meydana gelen kısa devreleri veya aşırı akım problemini kontrol altında tutmakla görevli olan ürünlerdir.

Elektrik panolarında hız kontrolü sağlayan asansör panosu motoru aniden yüklenen fazla enerji ile meydana gelen elektrik kesintilerindeki sorunların güvenliğini sağlamaktadır.

Asansör panosu sisteminde yer alan kabloların veya tesisatın zamanla aşınmasını önlemekte olup aynı zamanda panoda meydana gelebilecek kısa devreler veya sisteme girecek metal gövdeler gibi durumlarda gerilimin durdurulması sahiptir.

Asansör panosu içerisinde yer alan ekipmanlar kablo pabuçları, bara, bara izolatörleri, kablo kanalı, iletkenler, kablo bağları, klemenslerden oluşmaktadır.

Asansör Pano Çeşitleri Nelerdir?

Farklı işlevlere, özelliklere ve kullanım amaçlarına göre asansör panoları farklı çeşitlerde üretilmektedir. epron.com.tr sitesi içerisinde yer alan asansör pano çeşitleri arasından ihtiyaç duyulan asansör pano çeşidini bazı kriterlere dikkat ederek seçebilir ve aynı zamanda fiyat incelemesi de yapabilirsiniz.

Piyasada satılmakta olan asansör pano çeşitleri şöyledir;

  • Hidrolik tahrikli panolar
  • Sürücülü asansör panolar
  • Tek hızlı panolar
  • Çift hızlı asansör panoları
  • Makine dairesiz panolar

Hidrolik Tahrikli Asansör Panoları

Hidrolik tahrikli asansör panoları sahip olduğu özellikler sayesinde makine tahrikli asansörlere göre daha çok tercih edilmektedir. Makine tahrikli asansörlere göre daha düşük hızlara sahip olsa da oldukça düşük elektrik tüketimine olanak sağladığından birçok mimaride tercih edilmektedir.

Hidrolik tahrikli asansör panoları 3 değişik motor sürme özelliğinde üretilmekte olup direkt sürme, yıldız-üçgen sürme ve soft starter sürme olarak ayrılmaktadır.

Sürücülü Asansör Panoları

Sürücülü asansör panoları güç elektroniği alanında meydana gelen teknolojik gelişmeler ile ortaya çıkmış ve son yıllarda hızla yaygınlaşarak bu alanda yerine almıştır. Sürücü asansör panoları tek hızlı veya çift hızlı sistemlere göre birçok farklı alanda ve oldukça fazla sayıda avantaj sağlamaktadır.

Özellikle sağlamış olduğu bu avantajlar içerisinde önemli ölçüde elektrik tasarrufu sağlaması ve konforlu kullanım sağlaması yanı sıra çok daha yüksek hızlara çıkabilme özelliğine de sahip olmaktadır.

Tek Hızlı Asansör Panoları

Tek hızlı asansör panoları klasik on- off çalıştırması yöntemiyle kontrol edilmekte olup oldukça basit bir sisteme sahiptir. Bu nedenle enerji verimliliği veya konfor alanında diğer ürünlere göre oldukça düşük özelliklere sahiptir.

Genellikle tek hızlı asansör panoları yemek asansörü, ofis dosya asansörü gibi basit uygulama alanlarında kullanılmakta olup insan asansörleri için tercih edilmemektedir.

Çift Hız Motor Tahrikli Asansör Panoları

Çift hız motor tahrikli asansör panoları tıpkı tek hızlı asansör panolarından farklı olarak on- off motor kontrolü ile değil biraz daha gelişmiş bir motor kontrol tekniği ile kullanılmaktadır. Çift hızlı asansör motorları içerisinde farklı kutup sayılarına sahip olan 2 tane sargı bulunmakta ve bu sayfalardan bir tanesi asansörün hareketi sırasında diğeri ise kata yanaşmada işlev görmektedir.

Bu sistemin temel amacı kontaktörler vasıtasıyla oldukça basit bir anahtarlama yapmak ve katta duruşları daha konforlu hale getirmektir. Ancak bu sistemde asansör duruşmalarında kabinde sarsıntı meydana getirdiğinden genellikle insan asansörleri için kullanılması önerilmemektedir.

Makine Dairesiz Asansör Panoları

Özellikle son yıllarda trend haline gelmiş olan makine dairesiz asansör panoları hemen hemen gelişmiş olan ülkelerin büyük çoğunluğunda yaygın halde kullanılmaktadır. Türkiye’de ise yaygın olarak satışı yapılmasa da bizdeki piyasada yerini almıştır.

Makine dairesiz asansör panolarının en önemli farkı geleneksel asansör panolarına göre motorlarının asenkron motor yerine senkron motor kullanılmasıdır. Aynı zamanda geleneksel asansörlerde bulunan makine dairesi makine dairesiz asansör panolarında mevcut olmayıp panonun daha ergonomik olarak imal edilmesini sağlamaktadır.

Asansör Panosu Fiyatları

Asansör panosu fiyatları yukarıda belirtmiş olduğumuz 5 farklı asansör panosu çeşidine göre değişiklik göstermekte olup en uygun maliyetlere sahip olan pano çeşidi tek hızlı asansör panoları en yüksek maliyetli ona çeşidi ise makine dairesiz asansör panoları olmaktadır.

Oldukça geniş piyasaya sahip olan asansör panosu bu bağlamda satın alınan yere, özelliklerine ve çeşidine göre farklı fiyatlandırmalara sahip olmaktadır. Bu nedenle asansör panosu seçimi yapmak ve asansör panosu fiyatları hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olmak için epron.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Asansör Panosu Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Asansör panosu seçimi nasıl yapılmalıdır? Sorusu, özellikle asansör sistemleri için son derece önemli olan kontrol sistemi için bu kontrol sistemi yani pano seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında kişiler tarafından oldukça sorulmakta ve merak edilmektedir.

Öncelikle asansör panosu seçiminde asansör gücüne uygun bir yapıda ve asansör sistemi için gerekli olan tüm elektrik elemanlarının bir arada düzenli bir şekilde bulunabileceği bir boyutta olması son derecede önemlidir.

Olası bir sorun durumunda kontrolün en kısa sürede sağlanabilmesi adına önemli olan bu panoların özellikle uzun ömürlü bir kullanıma sahip olabilmesi için en kaliteli ve paslanmaz malzemelerden üretilmesi de son derece önemlidir.

Bunun yanı sıra asansör sisteminin tüm gereksinimlerini en iyi şekilde karşılayacak ve işlevini en iyi şekilde yerine getirecek bir asansör panosu seçimi oldukça önemli olurken, uygun fiyatlı olarak bu hizmetin alınabilmesi için yapılacak firma tercihi de son derece önemlidir.Bir yanıt yazın